Słaba edukacja przedszkolna
Prawie 40 proc. polskich dzieci przed pójściem do zerówki nie chodzi do przedszkola. To najgorszy wynik w Europie.
Takie dane przynosi najnowszy raport Komisji Europejskiej poświęcony opiece i edukacji dzieci przed ich pójściem do szkoły. Analitycy przyjrzeli się okresowi żłobkowemu (do trzech lat) oraz przedszkolnemu, czyli od trzeciego roku życia do momentu, kiedy dziecko zostaje objęte obowiązkiem szkolnym.
W europejskim ogonie
Wynika z niego, że aż 37 proc. polskich dzieci od trzeciego roku życia, zanim trafi do zerówki, pozostaje jedynie pod opieką rodziców. To najsłabszy wynik w Europie, gdzie w tej grupie wiekowej średnio w domu pozostaje jedynie 11 proc. dzieci. Dla przykładu: w Bułgarii i Rumunii odsetek ten wynosi ok. 26 proc., na Słowacji i Węgrzech ok. 20 proc., ale w Czechach tylko 12 proc., a w Niemczech zaledwie 8 proc.
W Polsce obowiązek przedszkolny zaczyna się od piątego roku życia. Jak wygląda uprzedszkolnienie w grupie czterolatków? Tu także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta