Warto szukać pieniędzy w internecie
Finanse | Co ma zrobić ktoś, kto chciałby pozyskać kapitał na rozwój firmy, a bank mu odmawia? Pokazać pomysł w sieci.
Grażyna Błaszczak
– Crowdfunding w Polsce dopiero raczkuje. Istnieje jednak już kilka rozpoznawanych i zróżnicowanych tematycznie portali wsparcia społecznościowego. To m.in.: Wspieram.to, Polak Potrafi, Beesfund.com czy Crowdangels.pl. Ale kwoty dofinansowania, które można przez nie pozyskać, nie przekraczają na razie 100 tys. zł. To siłą rzeczy bardzo ogranicza charakter inwestycji oraz branże, które mogłyby być zainteresowane tego rodzaju dofinansowaniem – opowiada Ewa Stusińska, koordynator inicjatywy „Młodzi innowacyjni", ekspert Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). – Ostatni rekord ustanowili pomysłodawcy gry planszowej, którzy zebrali 125 tys. zł na platformie Wspieram.to.
Skąd się bierze kasa
Crowdfunding polega na kontaktowaniu spółek szukających kapitału na rozwój ze społecznością potencjalnych inwestorów. – To finansowanie rozwoju firmy poprzez zebranie dużej liczby drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez dużą liczbę inwestorów. W zamian za wpłaty osoby te obejmują nowo wyemitowane udziały w danej firmie. Natomiast właściciele spółek pozyskujący w ten sposób kapitał zazwyczaj oferują wpłacającym mniejszościowe udziały, tak aby zachować pełną kontrolę nad firmą. To gwarantuje możliwość utrzymania niezależności oraz realizację planów biznesowych zgodnie z założeniami – wyjaśnia Daniel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta