Nierównomierny rozkład powodem nadgodzin tymczasowników
Planowanie | Wydłużanie okresów rozliczeniowych pozwala układać grafiki „na miarę", czyli dopasować liczbę godzin pracy do bieżących potrzeb firmy. Gdy taki rozkład obejmie przyjętych z agencji pracy tymczasowej, przekroczą normy czasu pracy albo ich nie wypracują.
Dopasowanie odbywa się poprzez nierównomierne planowanie czasu pracy, tj. kumulowanie jej w miesiącach wzrostu zapotrzebowania na pracę oraz zmniejszanie liczby godzin aktywności w miesiącach, w których ono maleje. Niestety, z dobrodziejstw takiej organizacji nie zawsze skorzystają pracodawcy przyjmujący pracowników tymczasowych.
Trzy strony
Pracownicy tymczasowi, choć świadczą pracę na rzecz pracodawcy użytkownika, pozostają pracownikami agencji pracy tymczasowej (APT), a więc innego podmiotu. To powoduje, że po zakończeniu okresu pracy tymczasowej bezwzględnie należy rozliczyć przepracowane przez nich godziny. Obowiązek taki powstaje nawet wtedy, gdy po zatrudnieniu tymczasowym taka osoba zostaje zaangażowana bezpośrednio przez dotychczasowego pracodawcę użytkownika. Ma to szczególne znacznie w firmach stosujących nierównomierny rozkład w przedłużonym okresie rozliczeniowym. Jeśli korzystają oni z usług APT, zaplanowanie jej pracownikom rozkładu analogicznego do reszty załogi może skutkować powstawaniem nadgodzin. Taki przypadek wystąpi, gdy okres pracy tymczasowej jest krótszy niż okres rozliczeniowy stosowany przez pracodawcę użytkownika.
Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa) wprowadza zasadę, zgodnie z którą łączny okres wykonywania pracy na rzecz jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta