Branża węglowa na zakręcie
Surowce | Polskie kopalnie walczą o przetrwanie, dobijają je niskie ceny węgla.
Barbara Oksińska
Wysokie koszty wydobycia i drastycznie niskie ceny węgla to główne bolączki polskich kopalń, które znalazły się w dramatycznej sytuacji. Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w 2013 r. średnia cena tony tego surowca wynosiła 292,7 zł i była o 14 proc. niższa niż rok wcześniej, przy czym kwota ta nie zawiera dodatkowych opłat, takich jak VAT, akcyza czy koszty transportu. W tym samym czasie węgiel energetyczny potaniał o 10 proc., a koksowy – aż o 24 proc. Ten rok przyniósł kolejne spadki – w I kwartale średnia cena jednej tony węgla spadła do 288 zł. To spowodowało, że największe spółki z branży notują dotkliwe straty, a jeszcze kilka miesięcy temu taki gigant jak Kompania Węglowy miał problem z wypłatą na czas pensji swojej 55-tysięcznej załodze.
Właściwy czas na zmiany
Dodatkową presję na ceny węgla wywiera nadwyżka tego surowca na rodzimym rynku. Po lekkiej i krótkiej zimie pozostało sporo zapasów na zwałach kopalń i elektrowni. Tylko w Kompanii Węglowej zalega na nich ponad 5 mln ton niesprzedanego surowca. - Sytuacja w branży wciąż jest bardzo trudna, o czym świadczą problemy spółek węglowych. Wydaje się, że jest to właściwy czas na zmiany, np. jeśli chodzi o koszty pracownicze. To na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta