Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec papierowego pieniądza

21 lipca 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: materiały prasowe

Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego proponuje ograniczenie płatności gotówkowych pomiędzy firmami. Ograniczenia mają również dotyczyć transakcji pomiędzy osobami fizycznymi.

piotr jeleński

Program ten obejmuje lata 2014–2020 i przygotowany jest przy wsparciu NBP. Płatności gotówkowe pomiędzy przedsiębiorcami – teraz wynoszące do 15 tys. euro – mają spaść do maksimum 1 tys.

Od kiedy ludzie działają w grupie, dokonują transakcji, wymieniając różne wartości – przedmioty i usługi. Z początku w barterze, od VII w p.n.e już w postaci pieniądza, który od razu zaczął nabierać znaczenia. Pieniądz jako uniwersalne rozliczenie pomiędzy kupującym i sprzedającym spowodował rozwój handlu, który naturalnie zwiększał liczbę transakcji i ich częstotliwość. Transport coraz większych ilości ciężkich monet, często tym samym szlakiem pomiędzy stałymi kontrahentami, był kosztowny i ryzykowny, w związku z tym wartościowe monety zostawały w jednym miejscu – u złotnika, a z czasem bankowca, a strony transakcji wymieniały się kwitami depozytowymi – pierwszym pieniądzem papierowym, który realnie zaczął swoją karierę w XVII w. – równocześnie w Chinach i Europie.

Kwity zamiast złota

Złoto i srebro najczęściej spoczywały w skarbcu, więc bankowców zaczęło kusić, by wystawić więcej kwitów – czyli pożyczać więcej pieniędzy, niż wynosiła wartość zdeponowanego kruszcu, oczywiście za dodatkową opłatą – marżą banku. Takie działanie spowodowało zwiększenie ilości pieniądza na rynku i jego gwałtowny rozwój, co w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9894

Wydanie: 9894

Spis treści
Zamów abonament