Dobry kontrakt na zarządzanie ułatwia prowadzenie biznesu
PRZEDSIĘBIORCY | Na rynku od wielu lat obserwuje się ogromną konkurencję w gospodarowaniu nieruchomościami. Zarządcy walczą o klientów i nowe obiekty. Jakimi rozwiązaniami powinni się oni posługiwać?
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami zarządca nieruchomości działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Po likwidacji zawodowych licencji w zakresie zarządzania nieruchomościami istotne jest, aby w kontrakcie precyzyjnie uregulować prawa i obowiązki zarządcy. Nie ma już dyscyplinarnej odpowiedzialności zawodowej zarządców nieruchomości. Możliwe jest tylko dochodzenie roszczeń w stosunku do osób zarządzających nieruchomościami na podstawie kodeksu cywilnego.
Co trzeba zapisać
Ważne elementy, jakie powinna zawierać każda umowa to:
- data,
- miejsce zawarcia,
- czas obowiązywania,
- strony umowy i podmioty je reprezentujące.
Niezgodne z przepisami szczególnymi określenie stron umowy lub osób uprawnionych do ich reprezentacji może rodzić nieważność tej czynności prawnej.
Istotą zarządzania nieruchomością jest wykonywanie przez zarządcę wszystkich czynności z nią związanych
Skutkuje to usunięciem z obrotu prawnego umowy i brakiem możliwości dochodzenia praw z niej wynikających. Każda umowa powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta