Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorca też wyjeżdża w interesach

21 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Adam Stułka

Dokumenty. Osoby niebędące pracownikami również mogą otrzymać zwrot określonych kosztów wyjazdów. Zwolnienie z podatku ma 
w ich przypadku limitowany charakter, jak dla zatrudnionych, ale jest dodatkowo uzależnione 
od spełnienia określonych warunków.

Odbywanie podróży w celu wykonania konkretnych zadań czy obowiązków nie jest wyłącznie domeną pracowników. W praktyce coraz częściej podróżują osoby wykonujące określone czynności na podstawie typowych umów cywilnoprawnych (np. zlecenia, o dzieło). Osoby te również mogą ponosić koszty związane z podróżują (analogiczne do tych ponoszonych przez pracowników). Tych osób również może dotyczyć kwestia zwrotu tych kosztów oraz ujęcia zwracanych wydatków na gruncie PIT.

Liczy się cel poniesienia

Zgodnie z ustawą o PIT zwolnienie z podatku odnosi się także do diet oraz innych należności za czas podróży (już bez przymiotnika „służbowa") osoby niebędącej pracownikiem i stosuje się  je do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach rozporządzenia o podróżach służbowych. W tym sensie zwolnienie z podatku dla zleceniobiorców ma taki sam (limitowany) charakter jak w przypadku pracowników, przy czym limity (zakres) zwolnienia są takie same.

Inaczej jednak niż przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9894

Wydanie: 9894

Spis treści
Zamów abonament