Im krótsza współpraca ze zleceniobiorcą, tym trudniej naliczyć wysokość zasiłku
Niedługie okresy, na jakie zawiera się większość umów-zleceń, to główny powód problemów z ustaleniem podstawy wymiaru świadczeń dla ich wykonawców. Szczególnie po zmianie przepisów, która wprowadziła możliwość uzupełniania podstawy zasiłkowej.
Co do zasady zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego od 91. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie musi to być jednak ubezpieczenie z aktualnej umowy. Czasem można doliczyć również jego okresy z wcześniejszych tytułów >patrz ramka.
Zleceniobiorca nie musi spełniać warunku posiadania okresu wyczekiwania w okolicznościach uzasadniających przyznanie mu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Wtedy zasiłek dostanie od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, nawet jeśli nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego.
Wyjątkowo od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku z tego ubezpieczenia mają zleceniobiorcy, którzy:
- są absolwentami szkół lub szkół wyższych i przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych; za datę ukończenia szkoły przyjmuje się datę podaną w świadectwie, natomiast datą uzyskania dyplomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta