Skład akcjonariatu nie pozbawiał korzyści
Do końca 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna, której wspólnikiem była osoba fizyczna, mogła przyjąć za rok obrotowy inny okres niż rok kalendarzowy.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 19 sierpnia 2014 r. (I SA/Gd 722/14).
Stan faktyczny
Spór w sprawie dotyczył przepisów przejściowych zawartych w nowelizacji zmieniającej na niekorzyść sytuację podatkową spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Zgodnie ze statutem rokiem obrotowym spółki jest okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych trwający od 1 listopada do 31 października kolejnego roku. W związku z rozpoczęciem działalności spółki w pierwszej połowie roku pierwszy rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. kończy się 31 października 2013 r. Rok obrotowy spółki, zgodnie z jej statutem, trwa zatem od 1 listopada do 31 października kolejnego roku.
Spółka zapytała, czy zgodnie z art. 4 ust. 2 nowelizacji z 8 listopada 2013 r. ma obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na 31 grudnia 2013 r., a także czy jej pierwszy rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego.
Sama uważała, że nie miała obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia 2013 r. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Przy czym rokiem obrotowym może być rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 pełnych miesięcy kalendarzowych. Firma podkreślała, że zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta