Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marchewka jest skuteczniejsza od kija

09 września 2014 | Administracja | Katarzyna Wójcik
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | 
Jolanta Szaban, profesor zwyczajny, Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Akademia Leona Koźmińskiego

Rz: Czym różni się zarządzanie kadrami w administracji publicznej od zarządzania w biznesie?

Jolanta Szaban: Zasadniczą różnicą jest znaczne sformalizowanie procesów kadrowych w administracji. Podlega wielu przepisom. Na przykład po przepracowaniu roku w służbie przygotowawczej w służbie cywilnej pracownik powinien zostać zatrudniony na czas nieokreślony. W biznesie nie ma takiej zasady.

Jak pani ocenia zarządzanie zasobami ludzkimi w polskiej administracji?

Zanim odpowiem na to pytanie, chciałabym wtrącić, że drażni mnie sformułowanie „zarządzanie zasobami ludzkimi". Wyrażenie to jest od lat używane, a mnie się to zdecydowanie nie podoba. Ludźmi, w przeciwieństwie do innych zasobów w organizacji, się kieruje. Już lepiej mówić o zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Sformułowanie „zarządzanie zasobami ludzkimi" znalazło się chociażby w zarządzeniu szefa służby cywilnej. Wracając do pytania – czy w administracji dobrze kieruje się ludźmi?

W administracji publicznej na ogół dobrze kieruje się ludźmi. W jakimś sensie na straży jakości kierowania w tym sektorze stoją sztywniejsze niż w biznesie uwarunkowania prawne. Oczywiście zdarzają się wyjątki i przepisy nie są przestrzegane. Mówi się o tym, że w administracji samorządowej dosyć często zatrudniane są osoby po znajomości. Nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9936

Wydanie: 9936

Spis treści
Zamów abonament