Uzupełniona stawka musi mieścić się w limicie
Podstawa zasiłku dla zleceniobiorcy nie może przekraczać maksymalnej kwoty, od której można opłacić miesięczną dobrowolną składkę chorobową, po jej obcięciu o 13,71 proc. Nie ma to jednak zastosowania, gdy świadczenie wypłacane jest z ubezpieczenia wypadkowego.
Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa składek emerytalno-rentowych. Nie stosuje się do niej jednak rocznego ograniczenia do 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia. Obowiązuje tu jednak inny limit – miesięczna podstawa składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Dlatego w sytuacji, gdy przychód ubezpieczonego trzeba uzupełnić, kwota przychodu po uzupełnieniu nie może przekroczyć 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o 13,71 proc. W 2014 r. jest to 8081,06 zł (9365 zł – 1283,94 zł).
Przykład
Pan Karol zawarł umowę zlecenia, w której odpłatność
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta