Ustawa nakazuje, dyrektor musi zwolnić
Urzędnikowi można wypowiedzieć stosunek pracy tylko z przyczyn wymienionych w ustawie. Żaden inny powód, nawet obiektywnie uzasadniony, nie pozwala pracodawcy na zwolnienie go w tym trybie.
Małgorzata Jankowska
Wyczerpujący katalog przyczyn uzasadniających wypowiedzenie stosunku pracy urzędnikowi służby cywilnej (s.c.) to gwarancja większej w porównaniu z innymi członkami korpusu służby cywilnej stabilizacji jego zatrudnienia. Swoboda działania pracodawcy w tym zakresie jest więc mocno ograniczona. Zresztą ograniczona podwójnie. Pracodawca ze sfery publicznej nie może bowiem zrezygnować ze zwolnienia urzędnika s.c. w sytuacjach, gdy ustawa mu to nakazuje. Pracodawcy spoza tzw. budżetówki, którzy zatrudniają pracowników na podstawie kodeksu pracy, takiego przymusu nie mają.
Przepisy każą wypowiedzieć
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) wymienia cztery sytuacje, w których pracodawca publiczny nie ma wyboru i musi wypowiedzieć urzędnikowi s.c. stosunek pracy. I tak, wypowiedzenie jest obligatoryjne w razie:
∑ dwukrotnej, następującej po sobie, negatywnej oceny okresowej;
∑ stwierdzenia przez lekarza orzecznika ZUS trwałej niezdolności do pracy uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków urzędnika s.c.;
∑ utraty nieposzlakowanej opinii;
∑ likwidacji urzędu, jeżeli nie jest możliwe przeniesienie, w trybie art. 66 u.s.c., czyli przez szefa służby cywilnej.
Okres wypowiedzenia wynosi tzry miesiące i jest jednakowy dla wszystkich urzędników s.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta