Dziurawa przeszłość odbije się na stawce świadczenia
Zleceniobiorca, który umówił się na rozliczenie godzinowe czy akordowe, sporo straci na zasiłku, jeśli nie wykaże jakiegokolwiek ubezpieczenia w okresie 30 dni przed podjęciem tej pracy.
Licząc zasiłek dla zleceniobiorcy, który zachorował przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, ogromne znaczenie ma obecnie to, czy dla tej osoby ustalono najniższą podstawę wymiaru składek, a także, czy w okresie nieprzekraczającym 30 dni posiadała ona inny tytuł do ubezpieczenia chorobowego.
Uważa się, że zleceniobiorca zachorował przed upływem pierwszego miesiąca ubezpieczenia, jeśli jego niezdolność do pracy powstała:
- w pierwszym kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia albo
- w drugim kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia, jeżeli pierwszy miesiąc był niepełnym kalendarzowym miesiącem ubezpieczenia.
Ważne jest też znaczenie określenia „pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia". Dla ubezpieczonych niebędących pracownikami jest to miesiąc, w którym ubezpieczenie rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca. Jako niepełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia traktuje się zatem każdy ten, w którym przed datą objęcia ubezpieczeniem przypada sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy.
Przykład
Zleceniobiorca przedłożył zwolnienie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta