Jakie mogą być powody likwidacji spółki jawnej
Wspólnicy mogą postanowić w umowie spółki, że w pewnych sytuacjach ulegnie ona rozwiązaniu. Może to np. być podjęcie działalności konkurencyjnej przez któregoś ze wspólników czy też upływ czasu, na jaki została zawarta.
Powstanie jednej z przyczyn rozwiązania spółki jawnej najczęściej aktualizuje obowiązek zgłoszenia otwarcia jej likwidacji, chyba że uzgodniono inny sposób zakończenia jej działalności (np. sprzedaż przedsiębiorstwa). Ustalenie to najczęściej przybiera postać uchwały wspólników, ale nie ma przeszkód, aby zawrzeć je w pierwotnej umowie spółki bądź, by było ono przedmiotem zmiany kontraktu podmiotu. Przy czym, porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu jej rozwiązania, w razie wypowiedzenia umowy przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenia upadłości uczestnika podmiotu, wymaga zgody nie tylko pozostałych wspólników, ale nadto odpowiednio wierzyciela bądź syndyka.
Niezbędne przesłanki
Rozwiązanie spółki jawnej powodują wyłącznie:
A. Przyczyny przewidziane w umowie spółki
Wspólnicy mogą postanowić w umowie podmiotu, że będzie on istniał tylko w konkretnych okolicznościach, w pewnych natomiast sytuacjach ulegnie rozwiązaniu. Jedną z nich może być na przykład podjęcie działalności konkurencyjnej przez jednego ze wspólników czy też upływ określonego w umowie czasu, na jaki została zawarta. Jeżeli jednak pomimo powstania przewidzianych w kontrakcie spółki przesłanek jej rozwiązania, nadal prowadzi ona swoją działalność, za zgodą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta