Sposób ewidencji zależy od obywatelstwa i miejsca zamieszkania
Jeśli przedsiębiorca tylko przebywa na stałe za granicą, ale jest obywatelem polskim i w Polsce otworzył działalność gospodarczą, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Prowadzę biuro rachunkowe w Szczecinie. Ostatnio zgłosił się do mnie nowy klient – obywatel polski na stałe mieszkający w Niemczech, który zamierza otworzyć w Polsce działalność gospodarczą. Według uzyskanych informacji klient ten nie posiada innego niż polskie obywatelstwa. Zastanawiam się, czy jeżeli ten klient zdecydowałby się na skorzystanie z moich usług, to powinnam dla niego prowadzić księgi rachunkowe (jak dla cudzoziemca). A może mogłabym prowadzić, preferowaną przez podatników z uwagi na tańsze koszty obsługi księgowej, podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem art. 24a ust. 3 i 5 ustawy o PIT, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Muszą także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta