Szczególnie chronionym pensja się nie zmieni
Przy zwolnieniach grupowych pracodawcy nie zawsze opłaci się obniżka wynagrodzenia. Niektórym będzie musiał zapewnić dodatek wyrównawczy rekompensujący formalne uszczuplenie dotychczasowych poborów.
Mimo formalnej obniżki wynagrodzenia w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) pensja pracowników szczególnie chronionych faktycznie się nie zmieni. A to dlatego, że przez cały okres pozostawania przez nich pod ochroną na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego pokrywającego różnicę w wynagrodzeniu sprzed i po modyfikacji.
Pracodawca nie może definitywnie wypowiedzieć stosunku pracy czy obniżyć wynagrodzenia niektórym chronionym. Chodzi m.in. o kobiety w ciąży, na urlopie macierzyńskim, osoby w okresie przedemerytalnym, urlopie wypoczynkowym. Jest to dopuszczalne tylko wyjątkowo – przy likwidacji czy upadłości firmy.
Pewne wyjątki od tej zasady przewiduje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 dalej ustawa). Stosują ją jednak wyłącznie zatrudniający co najmniej 20 pracowników, u których zachodzi konieczność redukcji zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika, w tym np. z powodu złej sytuacji ekonomicznej wymuszającej cięcie kosztów, zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta