Jak urzędy pracy chcą stworzyć 20 tys. miejsc zatrudnienia
PROGRAM | Znając profil pomocy i indywidualny plan działania bezrobotnego, pracodawca może przewidzieć, jakie wsparcie otrzyma on w związku ze stażem, szkoleniem, umową o pracę.
Od pół roku urzędy pracy korzystają z nowych narzędzi wobec osób bez zatrudnienia: profilu pomocy i indywidualnego planu działania (IPD). Za ich pomocą mogą zindywidualizować działania dla bezrobotnych, co ma usprawnić znalezienie im zajęcia. Rozwiązanie to wprowadziła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2014 r., poz. 598, dalej ustawa o promocji zatrudnienia), która obowiązuje od 27 maja 2014 r. Wsparcie to może być adresowane do pracodawcy (np. refundacja kosztów zatrudnienia w tym składek, grant) albo do bezrobotnego (koszty dojazdu do pracodawcy, badań medycznych, przeprowadzki, stypendium stażowe).
Są oferty
Wprowadzono trzy profile pomocy. Inspiracją dla profilowania pomocy dla bezrobotnych są rozwiązania stosowane w Wielkiej Brytanii, Holandii, Australii i Francji. Autorzy nowelizacji oszacowali, że dzięki wprowadzeniu tych instrumentów i zwiększeniu innych oferowanych pracodawcom dojdzie do utworzenia lub utrzymania około 20 tys. miejsc pracy.
Profil pomocy I obejmuje bezrobotnych aktywnych, dla których podstawowym wsparciem urzędu będą usługi z zakresu pośrednictwa pracy. Głównym zadaniem PUP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta