Niedotrzymanie warunków umowy kredytowej znajdzie odzwierciedlenie w opinii biegłego
AUDYT | W celu zminimalizowania ryzyka bank monitoruje sytuację finansową jednostki. W tym celu umieszcza w umowie tzw. kowenanty, które muszą być spełnione w trakcie trwania finansowania. W przeciwnym razie może ją nawet wypowiedzieć.
W czasach nieustającego rozwoju oraz zmian zachodzących w życiu gospodarczym jednostki, chcąc pozostać konkurencyjnymi, wspomagają swoją działalność kapitałem obcym, często pochodzącym z instytucji finansowych. Najpopularniejszą formą wsparcia finansowego własnej działalności jest kredyt. Bank, udzielając jednostce kredytu, dokonuje inwestycji, która jest obarczona pewnym ryzykiem.
Zasady obowiązują
Kredytobiorca, podpisując umowę kredytową, wyraża zgodę na przestrzeganie pewnych ogólnych warunków, które mają charakter nakazów lub ograniczeń w podejmowaniu niektórych decyzji gospodarczych. Najczęstszymi sposobami zabezpieczania się banków przed ryzykiem niespłacenia kredytu są warunki określane na podstawie wskaźników finansowych. Jest to najprostszy sposób kontrolowania sytuacji finansowej jednostki przez instytucje finansowe, które na podstawie miesięcznych, kwartalnych lub rocznych raportów podmiotów potrafią ocenić, czy nie doszło do naruszeń umowy kredytowej. Chociaż instytucje kredytujące same kontrolują wspomniane wcześniej kowenanty, do kompetencji zarządu oraz działów finansowo-księgowych spółek należą ciągła weryfikacja i kontrola, czy warunki te są spełnione.
Pojęcie kowenantów jest bankowcom z reguły doskonale znane. Niejednokrotnie problem ze zrozumieniem ich znaczenia oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta