Przyznane świadczenie podlegało opodatkowaniu
To związek z konkretnymi dostawami lub ich brak pozwala na odróżnienie premii pieniężnych od rabatów.
W trakcie kontroli urzędnicy zarzucili spółce, że zaniżyła przychody z tytułu rabatów oraz premii pieniężnych otrzymanych od dostawców surowców, a także zawyżyła koszty z tytułu udzielonych kontrahentom bonusów. Spółka zaskarżyła rozstrzygnięcia fiskusa. Jej zdaniem okoliczności otrzymania świadczeń pieniężnych od kontrahentów nie pozostawiają wątpliwości, że są to premie pieniężne, które trzeba rozpoznać jako przychody podlegające opodatkowaniu z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, a nie jako korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia surowców.
WSA we Wrocławiu uznał, że skarga jest zasadna. Sąd zauważył, że ustawa o CIT nie zawiera definicji premii i rabatu. Dlatego ich znaczenia należy szukać w języku potocznym. Inaczej należy rozumieć stwierdzenie „dostałem rabat", a inaczej „dostałem premię", choć może chodzić o takie same wartości pieniężne. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta