Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekomendacja to nie wszystko

13 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Andrzej Sowiński ukończył studia magisterskie na SGH  na kierunku finanse  i rachunkowość. Aktualnie jest studentem studiów doktoranckich w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. W 2009 r. uzyskał licencję maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobywał początkowo w domach maklerskich, a aktualnie pracuje na stanowisku starszego ekonomisty w Wydziale Rynków i Innowacji Finansowych w Departamencie Stabilności Finansowej NBP.
źródło: materiały prasowe
Andrzej Sowiński ukończył studia magisterskie na SGH na kierunku finanse i rachunkowość. Aktualnie jest studentem studiów doktoranckich w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. W 2009 r. uzyskał licencję maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobywał początkowo w domach maklerskich, a aktualnie pracuje na stanowisku starszego ekonomisty w Wydziale Rynków i Innowacji Finansowych w Departamencie Stabilności Finansowej NBP.

Andrzej Sowiński | Metody wyceny są niedoskonałe – mówi pracownik Departamentu Stabilności Finansowej NBP.

Czy w ogóle warto kierować się rekomendacjami przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych?

Andrzej Sowiński:  Metody wyceny przedsiębiorstw wykorzystywane do sporządzania rekomendacji mają wiele niedoskonałości. W przypadku najbardziej rozpowszechnionej metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) analityk musi dokonać szeregu prognoz, które są obarczone dużą dozą niepewności, oraz przyjąć wiele subiektywnych założeń. Nawet jeśli oszacowana na tej podstawie wartość przedsiębiorstwa jest bliska wartości fundamentalnej, nie oznacza to, że zarobimy na inwestycji, gdyż wycena rynkowa może iść w przeciwnym kierunku. Podejmując decyzje dotyczące naszego portfela, warto mieć to na uwadze, a tym samym traktować rekomendacje z odpowiednią rezerwą. Należy jednak zaznaczyć, że tego rodzaju raporty analityczne często stanowią dobre źródło syntetycznej informacji na temat danej spółki.

Czasami firmy bardzo różnią się w ocenie sytuacji czy też konkretnych firm. Z czego to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9965

Wydanie: 9965

Spis treści
Zamów abonament