Fiskus błędnie interpretuje przepisy
Cash poolingu nie można traktować jak pożyczki. W konsekwencji na firmie uczestniczącej w tym systemie nie spoczywa obowiązek dokumentacji cen transferowych wynikający z art. 9a ustawy o CIT.
Spółka, która jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej, została włączona do systemu cash poolingu. Funkcję pool leadera w strukturze pełni holenderski rezydent podatkowy. Jest on też podmiotem powiązanym kapitałowo ze spółką w sposób pośredni w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT. Firma zapytała, czy w związku z uczestnictwem w systemie cash poolingu spoczywa na niej obowiązek dokumentacyjny wynikający z art. 9a ustawy o CIT. Sama uważała, że w odniesieniu do relacji z bankami oraz pozostałymi uczestnikami systemu nie będzie musiała sporządzać dokumentacji. Natomiast w zakresie usług świadczonych przez pool leadera obowiązek dokumentacyjny będzie zależał od przekroczenia progów ustawowych w związku z zapłatą wynagrodzenia z tytułu świadczenia tych usług (art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT).
Fiskus nie podzielił tego poglądu. Jego zdaniem art. 9a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta