Czy zmiana terminu wpływa na korektę daniny
PIT/CIT | Wynegocjowanie u dostawcy przesunięcia daty zapłaty za dostarczony towar może mieć znaczenie przy realizacji obowiązku zmniejszenia kwoty kosztów ujętych w rachunku podatkowym.
Beata Maciołek
Obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy ograniczające prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, które faktycznie nie zostały poniesione przez podatnika, miały na celu pozbycie się zatorów płatniczych, z którymi borykały się firmy. I tak:
- W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) – kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.
- Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, to koszty uzyskania przy- chodów zmniejsza się o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nie została ona uregulowana w tym terminie.
W ramach przypomnienia
Podatnicy PIT i CIT muszą zatem korygować koszty w przypadku nieuregulowania kwot wynikających z faktur lub innych dokumentów. Korekta uwarunkowana jest terminem płatności, gdyż przepisy wyodrębniają dwa przypadki. Korektę należy uwzględnić, jeśli termin płatności na fakturze (lub innym dowodzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta