Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoba trzecia to zawsze pacjent

13 października 2014 | Ekspert księgowy
Kalina Figurska-Rudnicka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Kalina Figurska-Rudnicka

Podatnik, który spełnia tylko wymóg nabycia świadczenia od podmiotu wykonującego usługę medyczną, ale odsprzedaje je lekarzowi dentyście, a nie pacjentowi, nie ma prawa do zwolnienia z VAT.

Spółka prowadzi działalność w zakresie hurtowego obrotu produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi. Jest też dystrybutorem stosowanego w stomatologii testu diagnostycznego PET. Chce zawierać umowy z polskimi podmiotami leczniczymi (w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej). Chodzi o dostarczanie lekarzowi próbek, po dostarczeniu których pobierze on materiał do badania i przekaże go (pocztą) bezpośrednio do laboratorium wykonującego testy PET. Badanie zostanie wykonane w Niemczech w laboratorium należącym do spółki powiązanej, a wyniki trafią bezpośrednio do lekarza. Laboratorium wystawi fakturę VAT, w której jako nabywcę wskaże spółkę, która będzie refakturowała na lekarza usługę badania diagnostycznego PET.

Firma zapytała, jaką stawkę VAT powinna zastosować, refakturując na polski podmiot leczniczy usługę badania laboratoryjnego wykonanego w Niemczech. Sama uważała, że ma prawo stosować zwolnienie z VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9965

Wydanie: 9965

Spis treści
Zamów abonament