Ponadmaksymalne odsetki ustawowe
Uchwalając przepisy przeciwdziałające lichwie, parlamentarzystom zabrakło dalekowzroczności. Ostatnia decyzja o obniżce stóp procentowych powoduje, że są one niekonstytucyjne – pisze ekspert.
Piotr Kociubiński
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 8 października br. dotycząca wysokości stóp lombardowych ma nie tylko znaczenie ekonomiczne, ale także – a może przede wszystkim – właściwie powinna być traktowana jako przecinająca istotny spór prawny.
Od 20 lutego 2006 roku w polskim porządku prawnym funkcjonuje instytucja prawna odsetek maksymalnych, uregulowana w art. 359 § 21–23 kodeksu cywilnego. W myśl tych przepisów maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego, przy czym jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne. Na tle tych przepisów powstał jednak problem w sytuacji, gdy po dokonaniu czynności prawnej będącej źródłem naliczania odsetek – nade wszystko zawarciu stosownej umowy – stopa lombardowa NBP, a w konsekwencji wysokość odsetek maksymalnych, ulegnie obniżeniu.
Przeważał pogląd, że w konsekwencji od daty stosownej zmiany ulegnie obniżeniu także wysokość odsetek. Teza ta odwoływała się do ciągłości danego stosunku prawnego, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta