Jak najkorzystniej wycofać auto z firmy
Gdy przedsiębiorca przekaże pojazd na potrzeby osobiste, nie dojdzie do odpłatnego zbycia środka trwałego i nie trzeba będzie rozpoznać z tego tytułu przychodów z działalności gospodarczej.
Jestem przedsiębiorcą i czynnym podatnikiem VAT. Podatek dochodowy rozliczam liniowo, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. We wrześniu 2009 r. kupiłem samochód osobowy od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży (cena zakupu 30 000 zł). Samochód jest środkiem trwałym w mojej firmie od września 2009 r. We wrześniu 2014 r. uwzględniłem ostatni odpis amortyzacyjny (auto amortyzowałem metodą liniową przy zastosowaniu ustawowej 20-proc. stawki). Obecnie zamierzam zmienić samochód firmowy (jego wartość rynkowa to ok. 12 000–13 000 zł). Czy korzystniej, od strony PIT, będzie ten samochód sprzedać, czy też przekazać na potrzeby osobiste lub podarować żonie? – pyta czytelnik.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że samochód, który czytelnik zamierza wycofać z firmy, jest jego środkiem trwałym. Sprzedaż samochodu będzie się dla niego wiązać z powstaniem przychodu z działalności gospodarczej (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 29 września 2011 r., IBPBI/1/415-809/11/AP).
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a in principio ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi – ujętych w ewidencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta