Degradacja w firmowej hierarchii wymaga wypowiedzenia
Zmiana nazwy stanowiska niekoniecznie oznacza pogorszenie warunków pracy. Jeśli jednak cierpi na tym prestiż pracownika lub jego kieszeń, konieczna jest kodeksowa procedura wprowadzenia takich modyfikacji.
Pracownika zatrudnionego na stanowisku księgowego planujemy pozbawić funkcji zastępcy głównego księgowego. W umowie o pracę nie dojdzie do żadnych zmian, również w wynagrodzeniu. Z funkcją zastępcy głównego księgowego wiąże się stały dodatek 500 zł. Czy wymaga to wypowiedzenia zmieniającego czy wystarczy pisemna informacja o zmianie? – pyta czytelnik.
Wypowiedzenie zmieniające jest konieczne zawsze wtedy, gdy ma charakter istotny albo jest niekorzystne dla pracownika. Niewątpliwie obie te przesłanki zostały spełnione w tym stanie faktycznym. Dlatego zwykłe zawiadomienie podwładnego nie wystarczy i narazi pracodawcę na dodatkowe koszty.
Istotne nowości
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 k.p.). Ten właśnie przepis wyznacza istotne elementy stosunku pracy. Stąd modyfikacja któregokolwiek z nich z zasady wymaga wypowiedzenia zmieniającego.
Na podstawie art. 42 k.p. wypowiedzenie warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta