Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wiedzą o tobie zbyt dużo

16 października 2014 | Moje Pieniądze
Funkcją dostępną w większości przeglądarek internetowych jest „tryb prywatny”
źródło: Rzeczpospolita
Funkcją dostępną w większości przeglądarek internetowych jest „tryb prywatny”

Na podstawie pobieranych plików, przeglądanych stron WWW czy publikowanych zdjęć łatwo można każdego zidentyfikować.

barbara mejssner

Wszyscy znają powiedzenie: w internecie nikt nie wie, że jesteś psem. Jednak od 1993 r., kiedy Peter Steiner opublikował w „The New Yorker" tak podpisany rysunek, wiele się zmieniło. Nie ma już mowy o całkowitej anonimowości w sieci. Każda wizyta pozostawia po sobie ślad.  Firma EMC Poland zbadała niedawno, jak ludzie odnoszą się do problemu prywatności w mediach elektronicznych. Ponad połowa ankietowanych w Polsce była zdania, że coraz trudniej będzie utrzymać prywatność. Na świecie sądzi tak 81 proc. respondentów. W dzisiejszych czasach nie możemy się całkowicie ukryć, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy dbać o prywatność w wirtualnym świecie.

Wrażliwe dane

Na podstawie pobieranych plików, przeglądanych stron WWW czy publikowanych zdjęć bardzo łatwo można każdego zidentyfikować. Pamiętajmy, że naszymi danymi zainteresowani są: złodzieje tożsamości, scammerzy, komornicy, stalkerzy, korporacje szukające informacji o konsumentach.

Nie publikujmy niczego, co mogłoby się przyczynić do kradzieży naszych dóbr i naszej tożsamości lub czego później będziemy się wstydzić np. przed potencjalnym lub obecnym pracodawcą. W internecie nie należy więc umieszczać m.in. numeru telefonu, adresu zamieszkania, daty urodzin, informacji na temat stałych aktywności czy planów na weekend. Trzeba też pamiętać o usuwaniu danych z wypełnianych na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9968

Wydanie: 9968

Spis treści
Zamów abonament