Powrót działacza na etat nie zawsze jest priorytetem
Przynależność do związków nie może być pretekstem do bezwzględnej ochrony zatrudnienia. Sąd może uznać, że przywrócenie związkowca do pracy byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa.
W stosunku do pracowników będących działaczami związkowymi swoboda pracodawcy w kształtowaniu ich warunków pracy lub płacy oraz możliwości ich zwolnienia jest bardzo ograniczona. Ponadto zależy od uzyskania zgody odpowiedniego organu związkowego. Tę szczególną ochronę działaczy związkowych przewiduje art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). Zgodnie z nim pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
- wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z imiennie wskazanym w uchwale zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
- zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść podwładnego, o którym mowa wyżej, poza wyjątkami, które dopuszczają odrębne przepisy.
Ogólne zasady
Jeśli sąd ustali, że pracodawca wypowiedział umowę zawartą na czas nieokreślony bez uzasadnienia albo z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów, orzeka – stosownie do żądania pracownika – o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu do pracy albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 kodeksu pracy).
Zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta