Rywalizacja w zupełnie nowej rzeczywistości
Nordea wciąż jest najefektywniejsza w długim terminie. Po zmianach najlepiej radzi sobie Axa.
Mateusz Pawlak
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o OFE na początku lutego 2014 r. fundusze musiały przekazać do ZUS 51,5 proc. swoich aktywów, czyli ponad 153 mld zł, pozbywając się obligacji skarbowych ze swoich portfeli. Zakazano im ponadto inwestowania w papiery skarbowe. Akcje spółek giełdowych powinny teraz stanowić co najmniej 75 proc. aktywów OFE (granica ta będzie stopniowo obniżana). A limit inwestycji w akcje notowane na zagranicznych rynkach ma stopniowo rosnąć do 30 proc. portfela. W efekcie tych zmian akcje (krajowe i zagraniczne) stanowią około 85 proc. portfela inwestycyjnego funduszy.
W tej sytuacji OFE nie są już funduszami zrównoważonymi tak jak poprzednio. Należy je traktować jako fundusze akcyjne. Z tego względu przygotowaliśmy dwa rankingi OFE: jeden na podstawie wyników w długim terminie i drugi obejmujący wyniki osiągnięte już po zmianach.
Lider ten sam
W zestawieniu długoterminowym, podobnie jak pół roku temu, pierwsze miejsce utrzymała Nordea z wynikiem 68 pkt na 100 możliwych do uzyskania. Jeszcze pięć lat temu fundusz ten znajdował się w ogonie zestawień. Wtedy właśnie zaczął poprawiać wyniki i mozolnie, ale skutecznie, wspinać się na szczyt.
Nordea zarządza obecnie 7 mld zł (siódmy OFE pod względem wielkości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta