Inwestycja zaczyna się jeszcze przed poniesieniem kosztów
Rozumienie terminu „rozpoczęcie inwestycji" wyłącznie jako poniesienie wydatków zbytnio zawęża katalog czynności, które skutkują zainicjowaniem procesu budowlanego. Obejmuje ono także czynności przygotowawcze lub organizacyjne zamierzenia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 18 września 2014 r. (II FSK 2229/12).
Skarżąca spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości, powołując się na treść uchwały rady gminy w sprawie udzielenia przez gminę pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji. Warunkiem uzyskania pomocy regionalnej jednej z gmin w postaci zwolnienia z opodatkowania nieruchomości było rozpoczęcie na terenie tej gminy inwestycji przekraczającej milion euro do końca 2006 r. Skarżąca złożyła wniosek o skorzystanie z pomocy w związku z planowaną budową zakładu produkcyjnego w drugiej połowie grudnia 2006 r. Wójt gminy i w dalszej kolejności Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówili spółce udzielenia pomocy, gdyż uznały, że nie poniosła ona przed końcem 2006 r. żadnych kosztów kwalifikujących, które zgodnie z uchwałą rady gminy przesądzały o rozpoczęciu inwestycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta