Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Członek zarządu czy saper

16 października 2014 | Prawo
Aleksandra Mazur-Zych
źródło: materiały prasowe
Aleksandra Mazur-Zych
Tomasz Rolewicz
źródło: materiały prasowe
Tomasz Rolewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Zakres obszarów, za które finansowo lub karnie mogą odpowiadać członkowie zarządu, jest szeroki. A widoczny w tym zakresie trend zmierza w kierunku dalszego powiększenia skali osobistej tej odpowiedzialności – piszą Aleksandra Mazur-Zych i Tomasz Rolewicz.

Kolejne zmieniające się krajowe uregulowania powodują, iż osobista odpowiedzialność ponoszona przez członków zarządu zaczyna już daleko wykraczać poza typową odpowiedzialność osób zarządzających spółkami kapitałowymi za prowadzenie spraw spółki.

Nie budzi większych wątpliwości to, że członkowie zarządu narażeni są na kwestionowanie biznesowych decyzji zarządczych. Zarząd spółki jest bowiem zobowiązany do przestrzegania zasad prowadzenia przedsiębiorstwa zgodnie z dobrą praktyką i należytą starannością. A kwestia, czy podejmowane przez zarząd decyzje były zgodne z wymogiem działania z należytą starannością, mogą podlegać ocenie i w dalszej konsekwencji – ingerencji ze strony sądów oraz prokuratury.

Kosztowne błędy

Lecz to nie wszystko, z czym musi się liczyć członek zarządu polskiej spółki. Specyfiką polskiego (choć nie wyłącznie) systemu prawa karnego są obszerne regulacje obejmujące szczegółowo zasady osobistej odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z regulowaniem przez spółki ich zobowiązań publicznoprawnych, tj. głównie podatków, ceł i składek na ubezpieczenia społeczne.

Osoby zarządzające spółkami mogą zostać pociągnięte do osobistej odpowiedzialności karnej skarbowej za błędy podatkowe po stronie rozliczeń (np. podatkowych) samej spółki, jeżeli organy ścigania skutecznie wykażą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9968

Wydanie: 9968

Spis treści
Zamów abonament