Kiedy ryzyko jest mocno ograniczone
Kluczową kwestią dla określenia zakresu odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki komandytowej jest stosunek zachodzący pomiędzy wkładem rzeczywiście wniesionym do spółki komandytowej a tzw. sumą komandytową.
Suma komandytowa jest obligatoryjnym elementem umowy spółki komandytowej, oznaczającym kwotę pieniężną, do której wysokości komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki. Kodeks spółek handlowych nie reguluje kwestii minimalnej i maksymalnej wysokości sumy komandytowej, której to określenie pozostaje w gestii osób zawierających umowę spółki komandytowej. Zgodnie z art. 111 k.s.h. komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Wyznacza ona zatem zakres osobistej odpowiedzialności majątkowej komandytariusza wobec osób trzecich za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę komandytową. Wysokość sumy komandytowej zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym ujawniana jest w dziale pierwszym rejestru przedsiębiorców (art. 38 pkt 6 lit. d), istnieje zatem możliwość weryfikacji kręgu podmiotów odpowiedzialnych za zobowiązania spółki oraz wysokości tej odpowiedzialności.
Jaka wartość
Wkład do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta