Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardziej i mniej oczywiste skutki zwrotu zaliczki

16 października 2014 | Prawo i praktyka | Małgorzata Breda

Nawet jeśli sprzedawca nie wystawił faktury korygującej, nabywca musi czasem pomniejszyć kwotę podatku naliczonego w swoich rozliczeniach. Przykładem może być otrzymanie z powrotem pieniędzy wpłaconych na poczet przyszłej dostawy.

Zasadą jest, że w przypadku zwrotu nabywcy zaliczki sprzedający wystawia fakturę korygującą. Zwrot zaliczki udokumentowany korektą faktury zobowiązuje nabywcę do oddania uprzednio odliczonego podatku naliczonego. Co istotne, podatek należy zwróć poprzez pomniejszenie podatku naliczonego w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzymano fakturę korygującą. Powyższe wynika z brzmienia art. 86 ust. 19a ustawy o VAT.

Przykład

W maju 2014 r. spółka uiściła zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów. Zapłacona kwota została udokumentowana przez sprzedawcę fakturą zaliczkową. Spółka odliczyła z niej podatek naliczony. Ponieważ nie doszło do dostawy towarów, we wrześniu 2014 r. kontrahent zwrócił spółce zaliczkę i wystawił fakturę korygującą. Spółka otrzymała korektę w październiku 2014 r. Tym samym w deklaracji VAT-7 składanej za październik 2014 r. zobowiązana była do pomniejszenia podatku naliczonego o kwotę wynikającą z faktury korygującej.

Jeszcze nie potrącił

Przepisy ustawy o VAT wskazują także, jak należy postąpić w sytuacji, gdy podatnik otrzymał fakturę korygującą zmniejszającą kwotę podatku, np. z tytułu zwrotu zaliczki, a nie potrącił jeszcze podatku naliczonego z faktury pierwotnej. W takim przypadku, stosownie do brzmienia art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, zmniejszenie kwoty podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9968

Wydanie: 9968

Spis treści
Zamów abonament