Nocleg w hotelu pracowniczym nie powoduje powstania przychodu
PIT. Zapewnienie bezpłatnego zakwaterowania pracownikowi budowlanemu wykonującemu pracę poza miejscem zamieszkania w ramach przeniesienia służbowego nie jest dla niego dodatkowym wynagrodzeniem.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z 19 września 2014 r. (II FSK 2280/12; II FSK 2281/12).
Spółka akcyjna z siedzibą w Katowicach zajmuje się budownictwem energetycznym i przemysłowym. Realizuje projekty na terenie całej Polski. Na czas trwania projektu spółka zapewnia swoim pracownikom wykonującym obowiązki w ramach przeniesienia służbowego (czasowej zmiany miejsca wykonywania pracy na podstawie aneksów do umów o pracę) miejsca noclegowe w hotelach pracowniczych lub w prywatnych kwaterach. Pracownicy nie są zobowiązani do korzystania z noclegu oferowanego przez pracodawcę. Spółka nie prowadzi ewidencji pozwalającej na weryfikację, ilu pracowników faktycznie skorzystało z zapewnionego noclegu. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zapytała, czy zapewnienie pracownikowi noclegu spowoduje powstanie po jego stronie przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
W ocenie spółki przychód nie powstanie. Możliwość skorzystania ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta