Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki podatkowe wywołuje połączenie spółek

23 października 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

OBOWIĄZKI | Niezależnie od tego, czy dochodzi do inkorporacji czy fuzji, konieczne jest rozliczenie się z fiskusem. Należy ustalić, w jaki sposób korygować podatek, kto ma podpisać deklaracje i co zrobić z niezapłaconymi fakturami.

Adam Czekalski

  • Spółka ABC planuje połączenie ze spółką XYZ. Następcą prawnym będzie XYZ. W wyniku połączenia ABC zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. XYZ będzie wykorzystywać w swojej działalności infrastrukturę oraz oprogramowanie będące obecnie własnością ABC. Jednocześnie w wyniku zawyżenia obrotu ABC będzie zobowiązana do korekty faktur VAT oraz deklaracji podatkowych. Z uwagi na prowadzoną linię biznesową przez jakiś czas po połączeniu część faktur zakupowych będzie bowiem wystawiana jeszcze na ABC. Firma ABC nie zapłaciła za wszystkie faktury zakupu. Jak należy skorygować faktury? Który z podmiotów powinien złożyć i podpisać deklaracje VAT? Który urząd skarbowy będzie właściwy – stary czy nowy? Jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym w związku z połączeniem spółek ABC i XYZ? Czy XYZ powinna skorygować podatek naliczony? – pyta czytelniczka.

Przepisy o podatku od towarów i usług nie zawierają szczególnych regulacji w zakresie rozliczeń VAT w przypadku połączenia spółek i innych podmiotów gospodarczych. Zasady sukcesji praw i obowiązków w odniesieniu do przekształceń podmiotów są uregulowane w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej: o.p.). Jak przewiduje art. 93 § 1 ordynacji podatkowej, osoba prawna powstała w wyniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9974

Wydanie: 9974

Spis treści

Nauka

Zamów abonament