Zmiana roku podatkowego może się opłacać
OPTYMALIZACJA | Co do zasady podatnicy rozliczają się z fiskusem za okresy od stycznia do grudnia. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest jednak przesunięcie tych terminów. Sprawdzi się zwłaszcza przy sezonowości dochodów.
Termin „optymalizacja podatkowa" często jest utożsamiany z pojęciem unikania bądź uchylania się od opodatkowania. Nic bardziej mylnego. Optymalizację podatkową należy rozumieć jako wykorzystywanie wynikających wprost z przepisów prawa podatkowego możliwości pozwalających na legalną (a więc zgodną z obowiązującymi przepisami prawa) minimalizację obciążeń podatkowych.
Sformułowanie to kojarzymy też z przenoszeniem biznesu za granicę w celu skorzystania z przywilejów podatkowych oferowanych przez lokalne systemy podatkowe bądź z preferencyjnych zasad opodatkowania wynikających z określonej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. A przecież swoją sytuację podatkową można poprawić także dzięki wykorzystaniu – często jasnych i niebudzących sporów interpretacyjnych – regulacji rodzimego systemu. Przykładowo, zgodnie z generalną zasadą wynikającą z przepisów ustawy o CIT rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Podatnicy mają jednak możliwość wyboru roku podatkowego niepokrywającego się z rokiem kalendarzowym.
Trzeba zawiadomić urząd
W tym celu powinni wprowadzić odpowiednie zapisy w statucie bądź umowie spółki oraz zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze „niestandardowego" roku podatkowego. Muszą to zrobić w terminie 30 dni od rozpoczęcia działalności.
Przykład
Wspólnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta