Poprzednik nie zapłacił, więc następca skoryguje VAT
ULGA NA ZŁE DŁUGI. W razie nieuregulowania należności z faktury w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności, dłużnik jest obowiązany do korekty wynikającej z niej odliczonej kwoty podatku.
Zasady korekty VAT naliczonego w ramach rozliczeń z tytułu nieściągalnych wierzytelności są uregulowane w art. 89b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. W przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności (ust. 1 – 2).
Brak szczególnych regulacji
Ustawa o VAT nie zawiera w tym zakresie szczególnych regulacji odnoszących się do przekształceń podmiotów. Oznacza to konieczność odwołania do przepisów ogólnych. Jeżeli poprzednik prawny nie zapłacił należności w ustawowym terminie, to następca prawny jest obowiązany do korekty podatku naliczonego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta