Znak towarowy na „do widzenia” może być korzystnym rozwiązaniem
OPTYMALIZACJA | Wspólnik występujący ze spółki osobowej może uniknąć podatku albo zapłacić go w niższej kwocie, jeśli w ramach rozliczeń otrzyma przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część.
- Czy jest możliwe bezpieczne „wyciągnięcie" ze spółki osobowej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych części jej majątku, obejmującego między innymi znaki towarowe? Chodzi mi o to, aby nie trzeba było płacić podatku dochodowego, VAT i innych podatków – pyta czytelnik.
Jest to możliwe. Pod warunkiem, że „wyciągnięte" ze spółki składniki majątku będą stanowić zwartą całość jako przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część. Możliwość taką potwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 23 listopada 2012 r. (IPTPP2/ 443-767/12-2/IR).
Najpierw trzeba wyodrębnić
Można zatem w ramach struktury organizacyjnej spółki prawa handlowego (jawnej, komandytowej) wyodrębnić organizacyjnie i formalnie (tzn. ujawnić w KRS) oddział. Byłby to bardzo dobry sposób „uwolnienia" organów podatkowych od zastanawiania się nad tym, czy aby zorganizowana część przedsiębiorstwa jest wyodrębniona organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie. Oczywiście należałoby wprowadzić do tak wyodrębnionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa niezbędne składniki majątku związane z wydzieloną działalnością przedsiębiorstwa, np. nieruchomość, środki transportu, maszyny oraz urządzenia służące realizacji wydzielonych zadań, wyposażenie, dokumenty związane z prowadzeniem określonej działalności, środki finansowe (alokowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta