Kto rozliczy prokurenta
Gdy pełnomocnik spółki wykonuje swoje obowiązki na podstawie uchwały zarządu, przy wypłacaniu mu wynagrodzenia nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy. Nie odprowadza się także składek do ZUS.
- Na podstawie uchwały zarząd spółki z o.o. powołał prokurenta, który za pełnienie tej funkcji otrzymuje wynagrodzenie. Prokurent nie jest pracownikiem spółki zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie wykonuje też swoich czynności w ramach umowy-zlecenia i pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy spółka z o.o. jako płatnik ma obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przy wypłacie wynagrodzenia dla prokurenta za sprawowanie przez niego tej funkcji? Czy w tym przypadku występuje obowiązek zapłaty składek ZUS? – pyta czytelniczka.
Prokurent to inaczej pełnomocnik spółki umocowany do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna i to tylko ta, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Zasady udzielania prokury i jej zakresu oraz ewentualnego odwołania są określone w art. 1091–1099 kodeksu cywilnego.
Prokurent reprezentuje spółkę na zewnątrz wobec innych podmiotów. Ma on możliwość wykonywania wszelkich czynności sądowych dotyczących spółki. Może także reprezentować przedsiębiorcę przed organami administracji państwowej i samorządowej, bankami itp. Zakres uprawnień prokurenta jest więc dość szeroki.
Prokury udziela przedsiębiorca, w tym np. spółka z o.o. Decyzja o powołaniu prokurenta jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta