Niższe opłaty na ZUS nie tylko za rodziców
W szczególnych przypadkach pracodawca nie tylko nie musi opłacać za zatrudnioną osobę składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ale nie może tego robić. Ta ulga nie jest dobrowolna.
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się za zatrudnionych w ramach stosunku pacy oraz zlecenia. To generalna zasada. Jednak są od niej wyjątki.
Podstawą wymiaru składek na te fundusze jest przychód brutto osiągany przez pracownika lub zleceniobiorcę, bez stosowania limitu rocznej podstawy składek do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za dany rok. W 2014 r. ta granica wynosi 112 380 zł.
Niektórzy pracodawcy nie muszą opłacać składek na FP lub/i FGŚP. Inni mogą zaoszczędzić, a tym samym zmniejszyć i tak wysokie koszty pracy, zatrudniając osoby z konkretnej grupy wiekowej lub bezrobotnych. Wraz z nimi nabędą prawo do zwolnienia z opłacania tych danin. Korzyści finansowe płyną też z powrotu do pracy podwładnych korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem.
Kto nie płaci na Fundusz Pracy...
Obowiązek uiszczania należności na FP nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli zatrudniają wyłącznie zleceniobiorców. Jednak gdy zaangażują choćby jedną osobę na umowę o pracę, muszą opłacać tę składkę zarówno za etatowca, jak i zleceniobiorców.
Nie dotyczy to przedsiębiorców będących jednostkami organizacyjnymi (np. spółek cywilnych), którzy zawsze muszą opłacać te składki.
Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta