Ulga tylko dla jednego pracodawcy
Rodzice mogą dzielić między siebie poszczególne rodzaje urlopu. Dla pracodawców oznacza to jednak problem przy stosowaniu zwolnienia składkowego. ZUS zajmuje niekorzystne dla nich stanowisko.
Poza szczególnymi sytuacjami (np. wymóg opieki szpitalnej) matka dziecka musi osobiście wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pozostałą jego część oraz dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski i wychowawczy może przekazać ojcu dziecka, pod warunkiem że jest on pracownikiem. Rodzice mogą też dzielić między siebie poszczególne rodzaje urlopu, co jest dla nich korzystne. Bywa jednak problematyczne dla pracodawców przy stosowaniu zwolnienia składkowego.
Na szczególną uwagę zasługują trzy przypadki.
- Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia, gdy nie ma ciągłości w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich?
Okresy składające się na 36 miesięcy, w czasie których pracodawca korzysta ze zwolnienia w opłacaniu składek na FP i FGŚP, sumuje się. Bieg 36-miesięcznego okresu rozpoczyna się w miesiącu następującym po pierwszym powrocie pracownika z urlopów macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego udzielonych na to samo dziecko lub dzieci urodzone przy jednym porodzie. Po każdym następnym powrocie zatrudnionego z tych urlopów szef kontynuuje okres zwolnienia. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta