Jak rozliczyć zysk (stratę) z tytułu realizacji opcji
Na gruncie art. 30b ust. 4 ustawy o PIT należy rozróżniać, czy odpłatne zbycie papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz zmaterializowanie wynikających z nich praw następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej czy tylko w związku z nią.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 listopada 2014 r. (II FSK 2446/12).
Aby zabezpieczyć prowadzoną działalność eksportową przed niekorzystnymi spadkami kursu walutowego, podatnik zawarł z bankiem umowę opcji walutowych, która charakteryzowała się tym, że za cenę stosownej premii mógł on zapewnić sobie korzystny kurs walutowy. W wyniku rozliczenia jednej z transakcji podatnik poniósł stratę, którą ujął w prowadzonych księgach rachunkowych jako koszt finansowy, co zostało zakwestionowane przez organ podatkowy.
W ocenie podatnika stratę tę należy traktować jako koszt uzyskania przychodu, gdyż umowa opcyjna została zawarta w celu zabezpieczania przyszłego źródła przychodu. Ponadto, skoro przychody z opcji walutowych księguje się po stronie przychodów z działalności gospodarczej, to analogicznie straty powinny być księgowane po stronie kosztów tej działalności.
Organ podatkowy uznał, że transakcje opcji walutowych nie zostały podjęte w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zatem obrót opisanymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta