Składki i podatek obniżą koszt świątecznych prezentów
Od rodzaju podarunków na święta dla pracowników i zleceniobiorców oraz źródła ich sfinansowania zależy, czy trzeba się będzie ich wartością podzielić w fiskusem i ZUS.
Z okazji świąt część firm decyduje się na zorganizowanie spotkania, inne wręczają załodze prezenty. Niekiedy zatrudnieni współfinansują koszt świątecznych podarunków. Konieczność oskładkowania i opodatkowania tego rodzaju świadczeń zależy od źródła ich finansowania – czy są to środki obrotowe, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a może fundusz socjalno-bytowy. Często ważna jest też wartość podarunku.
Przychód z etatu...
Za przychody pracownika uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, które otrzymał w związku z zatrudnieniem. Nie ma znaczenia źródło ich finansowania. Zasadniczo więc każde przysporzenie majątkowe, które etatowiec uzyskał od swojego pracodawcy, stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy.
Większość z tych świadczeń stanowi podstawę do naliczenia składek i zaliczki podatkowej. W tym celu trzeba je wycenić. Do celów podatkowych stosuje się tu art. 11 ust. 2–2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej ustawa PIT). Mówi on m.in., że wartość pieniężną świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych ustala się według:
- cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta