Przetargi: nowy model współpracy
Wprowadzenie do zamówień publicznych systemu BIM pozwoli na sprawniejszą realizację inwestycji i ograniczenie ryzyka – pisze ekspert Michał Pietuszko.
BIM, czyli modelowanie informacji o budynkach (ang. Building Information Modeling), to nowy wzorzec współpracy inwestora, zarządzającego projektem, projektantów i wykonawców. System ten jest coraz szerzej stosowany w inwestycjach realizowanych w sektorze publicznym w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Norwegii czy Holandii. Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących systemów elektronicznego modelowania danych budowlanych może ułatwić zmianę utartych i nieefektywnych schematów współpracy inwestorów, projektantów i wykonawców.
Coraz powszechniejsze wymaganie stosowania BIM w zamówieniach publicznych zaczęło jednak budzić wątpliwości prawne. Z perspektywy firm pochodzących z państwa, w którym system ten nie jest powszechnie stosowany, wymóg ten postrzegano jako ograniczanie swobody świadczenia usług na terenie jednolitego obszaru gospodarczego. Dlatego zagadnienie BIM i podobnych technologii zostało uregulowane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego w sprawie zamówień publicznych 2014/24/UE, która weszła w życie 18 kwietnia 2014 r.
Z art. 22 ust. 4 dyrektywy wynika, że w odniesieniu do zamówień publicznych na roboty budowlane państwa członkowskie mogą wymagać zastosowania szczególnych narzędzi, takich jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta