Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Harmonogram ważniejszy niż kalendarz

11 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński

TERMINY | Za święto przypadające w inny dzień niż niedziela osoby zatrudnione na część etatu nie zawsze otrzymają cały dzień wolny. Takie święto obniża im wymiar godzin do przepracowania, jednak proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Robert Jasiński

- Zatrudniamy kilku pracowników na 3/4, a innych na 4/5 etatu. W związku z wypadającym w sobotę dniem Wszystkich Świętych część pracowników upomniała się o dzień wolny za święto przypadające w sobotę, tak jak otrzymali go pełnoetatowcy. Czy niepełnoetatowcom należy się cały dzień wolny za sobotnie święto? – pyta czytelnik.

Wszystko zależy od tego, jak ustalono harmonogramy czasu pracy na okres zawierający listopad i w jakim dziennym wymiarze pracownicy świadczą pracę. Co do zasady zgodnie z art. 130 § 2 k.p. za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża się wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Trybunał orzekł

W praktyce dla pracujących od poniedziałku do piątku oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy za święto obchodzone w sobotę. Najlepiej sytuację tę rozświetla wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11). Uznał art. 130 § 21 k.p. za niekonstytucyjny. Mówił on o tym, że jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie obniża to wymiaru czasu pracy. Konkluzja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10014

Wydanie: 10014

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament