Zaniżone ceny nie mają już szans
Firma startująca w przetargu musi teraz wykazać, że proponowana przez nią cena nie jest rażąco niska. Jeżeli tego nie zrobi, to jej oferta zostanie odrzucona.
Do tej pory często firmy startujące w przetargach sztucznie zaniżały ceny w swoich ofertach tylko po to, aby uzyskać publiczny kontrakt. Składały oferty, w których były ceny niższe od kosztów produkcji. Z uwagi na to, że najważniejszym kryterium oceny ofert w zamówieniach publicznych była cena, firmy te wygrywały przetargi. Później się okazywało, że to, co wydawało się tanie, było droższe lub po prostu niskiej jakości. Było tak np. w przypadku kontraktów realizowanych dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy budowie autostrad i dróg ekspresowych.
Po rozstrzygnięciu przetargu okazywało się, że firma, która zaoferowała najniższą cenę, nie jest w stanie wybudować za nią planowanej drogi. W konsekwencji wiele mniejszych firm –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta