KGB bało się „Solidarności”
Sowieckie służby obawiały się, że idee „Solidarności" ogarną zamieszkane przez Polaków rejony Litwy.
Już 20 sierpnia 1980 roku KGB wydało specjalną dyrektywę dla swoich struktur na Litwie o przeciwdziałaniu ewentualnym negatywnym sytuacjom, do jakich może dojść na terenach zamieszkanych przez osoby polskiej narodowości.
– Bez wątpienia Sowieci bali się „Solidarności". Pierwsze, co zrobili, to w radykalny sposób zamknęli granicę – mówi „Rz" litewski historyk, badacz działalności sowieckich organów represyjnych, a obecnie poseł na Sejm RL dr Arvydas Anušauskas. Większość z mieszkających na Litwie Polaków miała bliskich krewnych w Polsce. I przed 1980 rokiem władze nie czyniły większych przeszkód w kontaktach rodzinnych.
Zamknięta granica
– Pod koniec lat 70. do Polski z ówczesnej Litwy radzieckiej rocznie wyjeżdżało około 30 tys. osób. W większości były to kontakty rodzinne. Jednak po wydarzeniach sierpniowych w Polsce granica praktycznie została zamknięta. Z Litwy do PRL wypuszczano zaledwie pojedyncze osoby. A w roku 1982 nie wyjechał nikt – mówi historyk.
Solecznicki oddział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta