Polisy sprzedawane w bankach będą korzystniejsze
BANCASSURANCE | Towarzystwa przygotowują się do stosowania rekomendacji KNF, która wejdzie w życie 31 marca 2015 roku. Ma ona zapobiegać oferowaniu przez banki ubezpieczeń, których koszt jest nieadekwatny do zapewnianej ochrony.
REGINA SKIBIŃSKA
Od lat ubezpieczenia sprzedawane w bankach budzą kontrowersje. Najczęściej klienci narzekają na brak realnej ochrony ubezpieczeniowej i odmowę zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony. Dużo zastrzeżeń jest też do niejasnej roli banków występujących w kilku rolach jednocześnie: pośrednika ubezpieczeniowego pobierającego słoną prowizję, ubezpieczającego (to bank zawiera umowę z towarzystwem) i uprawnionego do świadczenia z polisy (np. w razie śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel spłaca bankowi kredyt).
Koszt ubezpieczeń sprzedawanych w bankach często był nieadekwatny do zapewnianej ochrony. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zdarzało się, że składka ubezpieczeniowa, która trafiała do towarzystw, wynosiła 5–10 proc. opłaty wnoszonej przez klienta, natomiast cała reszta (90–95 proc.) pokrywała prowizję banku, co oznaczało, że wynagrodzenie banku było wielokrotnie wyższe niż rzeczywisty koszt ubezpieczenia. Prowadziło to do sytuacji, w której konsument miał wyjątkowo wąski zakres ochrony (taki jak można mieć za 5–10 proc. składki), a bank w praktyce nie zapewniał sobie zabezpieczenia spłaty zobowiązania.
W ubezpieczeniach na życie, stanowiących zabezpieczenie spłaty kredytu, dochodziło do kuriozalnych sytuacji. W przypadku śmierci kredytobiorcy bank, zamiast skorzystać z ubezpieczenia, żądał spłaty kredytu od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta