Cash pooling a polskie przepisy o cenach transferowych
W związku z uczestnictwem w umowie o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej nie wystąpi obowiązek dokumentacyjny wynikający z art. 9a ustawy od CIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 12 listopada 2014 r. (I SA/Bd 863/14).
Spółka zamierza zawrzeć z bankiem umowę o wspólnym zarządzaniu środkami finansowymi (tzw. umowę cash poolingu). Jej stronami mają być podmioty, które wraz ze spółką wchodzą w skład jednej grupy kapitałowej, a celem ma być ograniczenie kosztów związanych z finansowaniem prowadzonej przez nie działalności. Przygotowując się do operacji, spółka postanowiła zwrócić się do organu podatkowego z pytaniem, czy spoczywa na niej obowiązek dokumentacyjny dotyczący cen transferowych. Jej zdaniem taki obowiązek nie powstanie. Spółka zwróciła uwagę, że sporządzenie dokumentacji jest obligatoryjne jedynie dla podmiotów, które zawierają transakcję oraz jednocześnie są podmiotami powiązanymi w myśl art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT. Obie przesłanki muszą wystąpić łącznie. Bank nie jest powiązany ze spółką ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta