Ile się należy
FINANSE | Odszkodowanie powinno gwarantować naprawienie straty rzeczywistej oraz utracone korzyści (zyski) związane z naruszeniem prawa.
Naruszenia prawa konkurencji przez przedsiębiorców mogą stanowić źródło powstania szkód majątkowych innych przedsiębiorców oraz konsumentów. System prawa konkurencji stwarza możliwości eliminowania tych naruszeń w drodze nakładania przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kar pieniężnych na przedsiębiorców-naruszycieli. W związku z wejściem w życie 18 stycznia 2015 r. znowelizowanych przepisów ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów prezes UOKiK będzie mógł także nakładać kary pieniężne na osoby fizyczne zarządzające przedsiębiorstwami >czytaj na >D3.
Niezależnie od tego instrumentu prawnego niezwykle istotne są powództwa odszkodowawcze, z którymi osoby poszkodowane mogą wystąpić bezpośrednio wobec przedsiębiorców.
W przypadku naruszenia prawa konkurencji przez przedsiębiorców każda jednostka może żądać naprawienia poniesionej z tego tytułu szkody, jeżeli między nią a naruszeniem prawa konkurencji jest związek przyczynowy. Bezpośrednią podstawę dochodzenia powództw odszkodowawczych stwarza art. 415 kodeksu cywilnego. Stanowi on, iż każdy, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W przypadku szkód wywołanych działaniami przedsiębiorców, jak ma to miejsce w sprawach dotyczących naruszeń prawa konkurencji, dodatkową podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta